Zanimljivosti o bebinoj koži
22.03.2023
Dječja koža, a pogotovo koža beba izgleda i funkcionira drugačije nego koža odraslih. Samozaštitni mehanizmi još nisu razvijeni kod tako mlade kože, pa bebe i djeca trebaju posebnu njegu kako bi im koža ostala zdrava.
Iako ima istu strukturu kao i koža odrasla čovjeka, koža bebe još nije usvojila sve funkcije. Krhka je i nezrela i trebat će joj tri godine da ojača i u potpunosti preuzme svoju ulogu zaštitne barijere.
Njezina nježnost proizlazi iz više faktora:
Kad se beba rodi, prekrivena je sirastom masom koja ju je štitila od utjecaja amnionske tekućine u maminom trbuhu. U prvih nekoliko dana, bebina koža još nije naviknuta na suhu okolinu i na njoj se pojavljuju područja suhe kože i crvenila ( zato što koža dolazi u dodir sa suhim zrakom unutar grijanih prostorija koji je dodatno isušuje).
To je normalna pojava i povlači se čim se otklone uzroci nastanka. Međutim, ako se to ne dogodi, beba ima suhu kožu i treba je njegovati u skladu s time. ( Izbjegavati pjenušave kupke i mirisne sapune jer odstranjuju prirodne masnoće s kože. Umjesto toga, u vodu dodati malo ulja.)
Bebina koža je zapravo iznimno osjetljiva – tanja je, elastičnija, glađa i mekša od kože odraslih, ali je i puno nježnija i sklonija iritacijama.
Beba kroz kožu prima osjetilne podražaje koji su važni za bebin pravilan razvoj. Beba preko kože osjeća pažnju i ljubav – što je više izložena osjetilnim iskustvima, to će razviti jači imunitet.
Koža beba ima jednak broj slojeva kao i koža odraslih, ali oni su znatno tanji – iznose tek jednu petinu njihove debljine.
Zbog toga što je vanjski sloj kože mnogo tanji i stanice su rjeđe raspoređene - znoj i lojne žlijezde su manje aktivni. Zato se čini da se bebe ne znoje.
Bebina koža je manje otporna od kože odraslih i posebno osjetljiva na kemijske, fizičke i mikrobiološke utjecaje. Tvari koje dolaze u kontakt s kožom beba mnogo lakše prodiru u vanjske slojeve kože.
Bebina koža ima izrazito nisku pigmentaciju – melanociti koji su odgovorni za proizvodnju melanina jesu prisutni, ali su manje aktivni i zbog toga je koža osjetljivija na UV zrake.
Bebe su posebno osjetljive na promjene u temperaturi i imaju problem s regulacijom tjelesne topline – zbog toga što cirkulacijska mreža njihove kože nije u potpunosti formirana i sporo se prilagođava promjenama temperature, a ulogu u regulaciji tjelesne temperature ima i smanjena aktivnost lojnih žlijezda.
Pri rođenju pH kože je gotovo neutralan.
Zatim se razvija i postaje kiseliji nego kod odraslih. Ta razlika čini bebinu kožu osjetljivijom na infekcije i iritacije.
Bebina koža se od kože odrasle osobe razlikuje i po bogatstvu matičnim stanicama : ona posjeduje zalihu matičnih stanica koja je u maksimumu pri rođenju, ali je iznimno osjetljiva u prvim godinama života kad se gradi kožna zaštita. Ova zaliha stanica predstavlja životnu zalihu bebinoj koži: cijeli život njezina će uloga biti da obnavlja i održava opću ravnotežu kože.
Dječja koža sazrije do otprilike 6. godine života, no i dalje su neke funkcije u odnosu na kožu odraslih smanjene.
Kao što za kožu odraslih vrijedi pravilo da je hidratizirana koža mekša i bolje zaštićena od vanjskih utjecaja, isto vrijedi i za kožu beba. Važno je kombinirati pravu rutinu i hidratantno sredstvo i bebinu kožu pravilno njegovati.
Njegujte bebinu kožu uz Trudi hidratantnu kremu 100 ml (popust 30% od 15.5. do 16.5.)
TRUDI HIDRATANTNA KREMA 100ML
Trudi hidratantna krema s propolisom ima izuzetna hidratantna, omekšavajuća i zaštitna svojstva. Sastavom je prilagođena tankoj i osjetljivoj dječjoj koži.
TRUDI GEL ZA TUŠIRANJE 250 ML
Trudi kremasti gel za tuširanje sadrži nježna sredstva za čišćenje dobivena iz palme kokosa prikladna za higijenu osjetljive dječje kože.