Prepoznajte kolike i saznajte kako ih olakšati svojoj bebi
Objavio eljekarna24.hr on 22.03.2023
Sva novorođenčad plače, no kada inače zdravo dijete naglo i bez ikakvog povoda počne plakati po nekoliko sati dnevno to bi moglo ukazati kako ima kolike (grčeve u trbuhu).
Kolike najčešće započinju već u prvom mjesecu života, a oko šestog tjedna simptomi su najintenzivniji.
Kolike nisu simptom bolesti i ne ugrožavaju zdravlje djeteta, no uzrok su velikog stresa za roditelje i dijete. Ali ako želite utjehu, relativno su kratkotrajne.
U roku od nekoliko tjedana ili mjeseci one će završiti, a vi ćete biti ponosni što ste prebrodili jedan od većih izazova roditeljstva.
Što uzrokuje kolike?
Liječnici nisu sigurni što uzrokuje kolike. Dugo vremena se pretpostavljalo da do kolika dolazi zbog intolerancije na kravlje mlijeko, ali i dojena djeca ih mogu dobiti.
U tom slučaju kolike bi se mogle ublažiti promjenama u majčinoj prehrani, na primjer smanjenjem ili potpunim izbacivanjem kofeina, mliječnih i pšeničnih proizvoda, soje i jaja.
Druge teorije sugeriraju da kolike nastaju zbog prebrzog kretanja hrane kroz probavni sustav bebe ili zbog nepotpuno probavljene hrane.
Još jedan mogući razlog su plinovi, jer se kod beba s kolikama oni često javljaju. No nije sigurno jesu li plinovi uzrok kolika ili su rezultat gutanja previše zraka tijekom plakanja.
Kako prepoznati grčeve kod beba?
U prosjeku novorođenčad plače oko jedan do dva sata kroz dan u različitim i kratkim vremenskim intervalima. Taj plač najčešće nastaje jer su djeca gladna, umorna ili im je hladno.
Pa kako onda prepoznati kolike?
Prema definiciji, kolike su obrazac ponašanja djeteta s momentima neutješnog plača koji traju više od tri sata na dan, ponavljaju se kroz barem tri dana u tjednu, a prestaju u dobi oko tri mjeseca.
U inače zdravih beba znakovi i simptomi kolika su:
- Predvidljive epizode plača. Dijete koje ima kolike često plače u otprilike isto vrijeme, obično u poslijepodnevnim ili kasnovečernjim satima. Epizode plakanja mogu trajati od nekoliko minuta pa sve do tri sata ili više. Kada je epizoda plakanja pri kraju djeca često ispuštaju plinove ili dobe stolicu.
- Intenzivan i neutješan plač. Dijete intenzivno plače, obično vriskavim glasom i zvuči kao da je u nevolji. Uz plač, dijete se često zacrveni u licu i vrlo ga je teško, a ponekad nemoguće, smiriti.
- Plač koji se pojavljuje bez ikakvog povoda. Normalno je da bebe ponekad plaču. No, plač obično znači da je bebi nešto potrebno, kao što je hrana ili čista pelena. Ako dijete počinje naglo plakati bez jasnog povoda to je mogući znak da ima kolike.
- Promjene u položaju tijela. Uz plač dijete često privlači i ispruža nogice, ima stisnute šake, napete trbušne mišiće i izvija tijelo u obliku luka.
Takvi napadi mogu trajati satima, a prestaju kada je dijete već previše iscrpljeno, znojno i izmučeno.
Kako ublažiti grčeve kod beba?
Nažalost, ne postoji jedna magična formula koja bi pomogla svakog bebi. Jednostavno morate otkriti što bebi najviše odgovara, a možete pokušati sljedeće:
Jedna od blagih i prirodnih metoda ublažavanja grčeva je i korištenje komorač čaja, poznatog po svom umirujućem djelovanju na probavni sustav beba. Na primjer, Bebivita komorač čaj prilagođen je dojenčadi već od prvog tjedna života, blagog je okusa i može pomoći kod dojenačkih kolika. Idealno je rješenje kada tražite prirodnu podršku za bebin trbuščić.
1) Bebu hranite u što uspravnijem položaju
Tijekom hranjenja posjednite bebu jer će tako imati manje gutljaje pa će gutati i manje zraka. Napravite česte stanke kako bi se dijete moglo podrignuti, a obroci neka budu manji i češći.
2) Promijenite bebin položaj za podrigivanje
Umjesto da je dijete u uspravnom položaju, probajte ga polegnuti na svoju podlakticu. Podupirite joj glavicu, dok su joj noge sa svake strane vašeg lakta.
3) Smirite bolove u trbuhu tako da bebu stisnete uz sebe
Nekoj djeci maženje pomaže. Druga se smire kada ih se samo drži čvrsto i ušuška u dekicu. Ako bi vas slučajno već boljele ruke, polegnite dijete u ljuljalicu.
4) Ako dojite, razmislite o svojoj prehrani
Majčino mlijeko najvjerojatnije ne igra ulogu u kolikama. No ako imate obiteljsku povijest alergija, liječnik može predložiti da izbacite potencijalne alergene poput mliječnih proizvoda, pšenice, soje i orašastih plodova.
5) Neka beba bude u pokretu
Bebe se često umire uz nježno ljuljanje u naručju, vožnju u kolicima ili automobilu, ili ležanjem na trbuhu na vašim koljenima uz lagano njihanje.
6) Bijeli šum za smirivanje plača
Stalni pozadinski zvukovi poput perilice rublja, usisavača ili sušila za kosu mogu pomoći, kao i pjevanje uspavanki.
7) Bočice protiv grčeva
Bočice s posebnim ventilima koji uklanjaju zrak iz mlijeka mogu pomoći u smanjenju grčeva i podrigivanja.
8) Dudica za umirenje
Sisanje ima umirujući učinak, pa čak i ako dojite, ponekad možete dati bebi dudicu.
9) Masaža i kupke
Masaža trbuščića i topla kupka mogu biti vrlo umirujuće i korisne u trenucima grčeva.
Kada potražiti liječničku pomoć?
Kod samo 5% djece koja imaju epizode neutješnog plača otkrije se ozbiljnija bolest. Posjetite pedijatra ako primijetite:
- Slab, visok i kontinuiran plač
- Labavo ili beživotno tijelo
- Povraćanje zelene tekućine
- Krvavu stolicu
- Temperaturu iznad 38°C
- Bljedilo ili poteškoće s disanjem
Ne krivite sebe. Kolike nisu ničija krivnja. Ako trebate predah, uzmite ga – prijatelji i obitelj će vam rado pomoći.
Biogaia probiotske kapi
Biogaia su probiotičke kapi za djecu od rođenja. Štite probavni trakt od "loših" bakterija i podržavaju ravnotežu crijevne mikroflore. Kapi se mogu dati na žličicu ili dodati u tekućinu prikladnu za piće, bez promjene okusa.
Lactocare Baby kapi
Kapi koje sadrže kulture mikroorganizama i vitamin D3. D3 doprinosi normalnoj funkciji imunološkog sustava te zdravom razvoju kostiju i zubi kod dojenčadi i male djece. Idealne za svakodnevnu nadopunu prehrane.
Zaključak
Kolike su izazovno razdoblje za svaku obitelj, no uz puno strpljenja i njege moguće je ublažiti simptome. Isprobajte prirodna rješenja poput masaže, pravilnog položaja za hranjenje, promjena u prehrani i komorač čaja za bebe. Također, pogledajte i ostale čajeve za dojenčad i malu djecu dostupne u našoj ponudi.
Ukoliko simptomi traju predugo ili su neuobičajeno jaki, svakako se obratite pedijatru.
Napomena: Ovaj članak je ažuriran 2. travnja 2025. radi uključivanja novih savjeta i proizvoda koji mogu pomoći u ublažavanju dojenačkih kolika.