Osip na bebinoj koži i pojava ekcema
22.03.2023
Crvenilo, prištići i iritacija na bebinoj koži razlozi su za brigu svake mame.
I koliko god se svaka mama dobro brinula o koži bebe, osipi na osjetljivoj koži uvijek se mogu javiti na guzi, preponama, obraščićima ili oko bebinih usta kada jednom krenu rasti zubići i ona počinje pojačano sliniti.
Ponekad se osip javlja i kada previše brinete o njezi bebine kože, kada je prečesto kupate ili kada beba loše reagira na uvođenje novih namirnica, a najčešća pojava iritacije kod beba je pelenski osip koji se pojavljuje kod gotovo svih beba.
Naučite razlikovati iritacije na bebinoj koži i pružite joj najbolju zaštitu.
Dojenačke akne
Ako je beba stara nekoliko tjedana, a njenom se licu javi čudna promjena koja podsjeća na akne (male bubuljice s bijelim završetkom), nemate razloga za brigu.
Kako ih prepoznati?
Za razliku od ostalih iritacija, dojenačke akne pojavljuju se samo na licu pa ih tako možete razlikovati od ekcema i osipa.
Kako liječiti dojenačke akne?
Akne kod novorođene djece nije potrebno tretirati kremama jer one nestaju same od sebe. Nemojte ih pokušavati istisnuti jer bi to moglo ostaviti ožiljke.
Ako akne ne nestanu spontano i zadrže se na bebinom licu dulje od mjesec dana, ili su popraćene nespavanjem i gubitkom apetita, svakako preporučujemo da posjetite pedijatra.
Pelenski osip
Znamo da su mame lice i naličje multitaskinga jer istovremeno mogu obavljati nekoliko različitih poslova i možda ne stignu uvijek na vrijeme promijeniti bebinu pelenu.
Ponekad, baš zbog duljeg stajanja guze u jednoj peleni (većinom pokakanoj) javlja se upravo pelenski osip. Često se javlja i kada bebi izbijaju zubi pa se uslijed pojačanog slinjenja javlja i proljev ili u slučaju neke druge bolesti kada bebi padne imunitet.
Kako ga prepoznati?
Ovaj osip pojavljuje se kao crvene točkice na guzi, bedrima i genitalnom području. Javlja se gotovo kod svake bebe barem jednom u prvih godinu dana.
Kako liječiti pelenski osip?
Osip je lako izliječiti zaštitnim kremama i nestaje nakon nekoliko dana. Da biste ga spriječili, nastojte bebinu kožu održavati čistom i suhom, namažite je prije stavljanja pelene zaštitnom kremom koja istovremeno služi u prevenciji, umiruje i obnavlja kožu.
Pelenski osip koji se ne liječi može napredovati do pojave gljivične infekcije. Kada prištići počnu izgledati upaljeno, gnojno ili poput ranica, najbolje je posjetiti pedijatra koji će vas uputiti dermatologu ili prepisati antibiotik.
Pojava ekcema
Pojava ekcema ili atopijskog dermatitisa pojavljuje se kod beba, ali i druge djece u predškolskoj i školskoj dobi.
Kako ih prepoznati?
Ekcemi izgledaju kao crveni plikovi, a koža je na tom području izrazito suha i svrbi. Simptome mogu pogoršati vanjski čimbenici kao što je kupanje pjenušavim kupkama, ali i odjeća od vune i sintetičkih vlakana te hrana.
Kako liječiti ekceme?
Kada dijete boluje od atopijskog dermatitisa, ne preporučuje se konzumacija jaja, mlijeka, pšeničnog brašna, orašastih plodova i ribe koji sadrže alergene koji dodatno pogoršavaju stanje. Ako je riječ o bebi, definitivno se morate posavjetovati s pedijatrom i o bolesti, ali i o samoj prehrani djeteta.
Pojava ekcema je genetski nasljedna bolest pa ne trebate analizirati korake u kojima ste pogriješili, no svakako možete spriječiti ili ublažiti simptome. Preporučujemo da vodite brigu o njezi kože kremama i mastima čije djelovanje je protuupalno.
Iritacija kože zbog prečestog kupanja
Svakako je dobro redovito kupati bebu, no u ovom slučaju redovito nikako ne znači svakodnevno. Preporučuje se kupanje bebe dva do tri puta tjedno. Bebe se ne znoje i ne prljaju kao odrasli, a prečesto kupanje isušuje kožu i uklanja prirodna ulja koja je štite.
Kako je prepoznati?
Simptomi prečestog kupanja su svrbež, ljuštenje i zatezanje kože i mogu se pojaviti na prednjoj strani potkoljenice, na nadlakticama, oko pojasa te na obrazima.
Kako liječiti iritacije kože zbog prečestog kupanja?
Da bi bebina koža nakon kupanja bila što mekša, osigurajte joj pravilnu njegu dermokozmetikom, proizvedenom u skladu s dermopedijatrijskim sigurnostima.
Za suhu kožu koristite preparate koji se još nazivaju i emolijenti, a namijenjeni su za njegu osjetljive kože. Oni djeluju kao ovlaživači i omekšivači i dolaze u obliku masti, krema i losiona.
Bebinu kožu isušuje i vruća voda pa se preporučuje kupanje u mlakoj vodi, temperature 30-32°C.
Iritacija uzrokovana vremenskim uvjetima
Iako djeca u većem dijelu godine nemaju problema s vremenskim utjecajima na kožu, ljeto i zima su izuzeci kada je njihova koža posebno osjetljiva.
Kako je prepoznati?
Ljeti je bebina nježna koža izložena suncu te mnogo brže i lakše izgori. U prvih šest mjeseci života ne preporučuje se tretiranje kože kremama sa zaštitnim faktorom i svakako je važno držati se hlada.
Kako liječiti iritacije uzrokovane vremenskim uvjetima?
Djecu stariju od šest mjeseci namažite zaštitnom kremom, pri čemu obratite pažnju na njen sastav. Preporučujemo kremu s cinkovim oskidom i titanijevim dioksidom koji ne izazivaju alergijske reakcije.
U zimskim mjesecima dječjoj koži prijetnja su hladan vjetar i suhi zrak u zatvorenim prostorima koji nastaje grijanjem. Oni isušuju tanki sloj masti kojim je prekrivena bebina koža, što dovodi do iritacije.
Da bi bebina koža zimi bila sigurnija, prozračujte prostoriju i ovlažite zrak pomoću ovlaživača ili prebacite mokre ručnike preko radijatora kako biste osigurali vlagu u prostoriji.
Alergijska reakcija na hranu
Alergije su često nasljedne, što bi značilo da, je mama alergična na laktozu, velika je mogućnost da će i bebi smetati svježe kravlje mlijeko i mliječni proizvodi.
Kako je prepoznati?
Najčešći simptomi alergije su osip i crvenilo kože, curenje nosa i proljev. Preporučujemo da kod ovakvih pojava posjetite pedijatra koji će napraviti test na alergije da biste bili potpuno sigurni u prehranu vašeg mališana.
Kako liječiti osip od alergijske reakcije?
Kako bi spriječili pojavu alergije, preporučeno je dojenje u prvih bebinih šest mjeseci i dulje. Također preporučujemo izbjegavanje hrane koja sadrži alergene. Uz jaja, mlijeko, proizvode od pšeničnog brašna, orašastih plodova i ribe to su još i soja i sojini proizvodi, agrumi, koštunjavo voće, jagode i celer.
Najčešća akutna verzija alergije na hranu je pojava urtikarije. Tada unosom određene hrane organizam ispušta histamin koji aktivira upalni proces i pojavu crvenih mrlja na koži koje izuzetno jako svrbe.
Traje do nekoliko sati, a može se liječiti antihistaminicima. Ukoliko beba ostane bez zraka, dobije grčeve ili joj oteknu usta i jezik, situacija postaje hitna i odmah se uputite liječniku.
Da biste bebinu kožu maksimalno zaštitili te spriječili pojavu iritacija i osipa koji joj često ne daju mirno spavati i jesti, birajte prirodnu dermokozmetiku.
Iskoristite 20% popusta na Mustela dječju kozmetiku u periodu od 09.-10.ožujka
MUSTELA ZAŠTITNA VITAMINSKA KREMA
Aktivni sastojci i djelovanje:
PREVENIRA - jača kožnu barijeru i štiti stanične zalihe kože.
UMIRUJE - uklanja osjećaj nelagode na koži te djeluje na izvore upale.
OBNAVLJA - pomaže u obnovi kožne barijere tako što stimulira sintezu ključnih lipida epidermisa.
Namijenjena za suhu kožu i kožu sklonu atopiji. Nadoknađuje lipide na površini, te potiče sintezu lipida u dubljim slojevima epidermisa. Pomaže u uravnoteženju mikroflore kože. Brzo umiruje iritacije, dugotrajno vlaži čak i izrazito suhu kožu. Za lice i tijelo.