Uz pravilnu prehranu imajte kontrolu nad dijabetesom

Uz pravilnu prehranu imajte kontrolu nad dijabetesom

20.03.2023

dijeta-i-pravilna-prehrana-za-secernu-bolest-dijabetes

Šećerna bolest ili dijabetes je bolest koju karakterizira povišena razina šećera u krvi, a nastaje jer tijelo ne proizvodi dovoljnu količinu inzulina.

Inzulin je hormon koji šećer iz krvi prenosi u stanice iz kojih tijelo crpi energiju.

U Hrvatskoj svaka deseta osoba pati od šećerne bolesti, a taj broj i u svijetu rapidno raste pa se ovaj poremećaj s pravom naziva i globalnom epidemijom.

Glavni razlozi za sve više oboljelih je svakako današnji sjedilački način života, konzumiranje visokokaloričnih namirnica ili namirnica koje u sebi skrivaju veliku količinu šećera.

Tipovi šećerne bolesti i zašto ona predstavlja veliki problem

Šećerna bolest ili dijabetes se dijeli na dva tipa:

  • Šećerna bolest tip I obično se razvija naglo pa su i simptomi jače izraženi i zahvaća samo 10 posto dijabetičara
  • Šećerna bolest tip II nema nikakvih specifičnih simptoma jer se razvija vrlo sporo pa često može biti prisutna i godinama prije nego se otkrije.

U tome je i najveći problem - šećerna bolest ne boli, a klasični simptomi kao što su stalni osjećaj žeđi i gladi, učestalo mokrenje, umor i gubitak tjelesne težine događaju se tek kad je koncentracija šećera u krvi visoka.

No, na sreću jednostavnim zdravim životnim i prehrambenim navikama možete spriječiti ili imati kontrolu nad razvojem dijabetesa.

Kontrola nad šećernom bolesti: važan je gubitak kilograma

Kako bi smanjili rizik od dijabetesa važan je gubitak kilograma
Masne naslage na području trbuha su najopasnije za razvoj dijabetesa

Najvažnija stvar koju možete učiniti za svoje zdravlje je da izgubite barem 5 do deset posto svoje ukupne tjelesne težine.

Na taj ćete način značajno sniziti razinu šećera u krvi, krvni tlak i razinu kolesterola.

Najvažnije je da izgubite višak masnog tkiva u području trbuha. Masnoće na tim mjestima su opasnije od onih na području bedara i kukova jer se masnoća nakuplja duboko u utrobi i vrši pritisak na organe i jetru.

Kalorije dobivene putem fruktoze su razlog masnih naslaga na području trbuha. One se nalaze u svim slatkim napitcima poput sokova i energetskih pića te prerađene hrane poput krafni, žitarica i bombona.

Kako bi saznali jeste li u rizičnoj skupini od dijabetesa izmjerite opseg struka koji je bolji pokazatelj rizičnosti od dijabetesa nego BMI (indeks tjelesne mase).

Tako prema zdravstvenim standardima žene s opsegom struka od 90 centimetara i više i muškarci s opsegom struka od 100 centimetara i više - spadaju u rizičnu skupinu za obolijevanje od dijabetesa.

Ako ste u toj skupini vrijeme je da izgubite koji centimetar viška, a najlakši i najbolji način za mršavljenje je regulacijom prehrane.

Šećerna bolest i pravilna prehrana

Ako mislite kako je dijabetičarska prehrana jednolična, bljutava i neukusna, sasvim ste u krivu.

Dijabetičari zapravo smiju jesti sve, ali u umjerenim količinama. Ono što se preporučuje je zdravi plan prehrane koji je bogat hranjivim tvarima, niskokaloričan je i ne sadrži veliku količinu masti i šećera.

Dakle, prehrana koje bi se svi trebali pridržavati želimo li živjeti zdravo. Jedino na što bi dijabetičari posebno trebali paziti je vrsta i količina ugljikohidrata koja se unosi.

Ugljikohidrati imaju veliki utjecaj na razinu šećera u krvi (više nego masti i proteini), ali ih ne morate izbjegavati. Samo ih trebate pametno odabrati.

Za lakše planiranje i pripremu obroka kao dobra pomoć će vam doći i glikemijski indeks hrane (GI) koji pokazuje vrijednost koliko i kojom brzinom različite namirnice podižu razinu glukoze u krvi.

Tako namirnice s visokim GI uzrokuju nagli porast šećera u krvi, a one s niskim sporiji porast šećera.

Dijabetičari moraju posebno paziti koju vrtu ugljikohidrata konzumiraju
Za dijabetičare je bitan pametan izbor ugljikohidrata kao pekarski proizvodi od cjelovitih žitarica

U principu, najbolje je ograničiti visoko rafinirane ugljikohidrate kao što su bijeli kruh, tjestenina, riža, gazirani sokovi, slatkiši i grickalice.

Usredotočite se na složeniju vrstu ugljikohidrata koji će uravnotežiti razinu šećera u krvi jer se sporije probavljaju čime se sprečava prevelika proizvodnja inzulina. Oni također pružaju visoku količinu energije i daju dulji osjećaj sitosti.

Jedite više Jedite manje
Zdrave masti iz orašastih plodova, maslinovog i ribljeg ulja, mliječni proizvodi i avokado Zasićene masti, kao što su pržena hrana, brza hrana ili prerađeno meso
U kuhinji upotrebljavajte svježe voće i povrće za pripremu hrane Gotove hrane s visokom količinom šećera i natrija - peciva, slatkiši, grickalice
Žitarice bogate vlaknima, pekarske proizvode napravljene iz cjelovitih žitarica i mahunarke Bijelog kruha, tjestenine, riže i bilo koju vrstu pahuljica ili žitarica s dodanim šećerom
Ribe, morske plodove, piletinu i puretinu Prerađenog i crvenog mesa
Visoko kvalitetne proteine kao što su jaja, grah, mlijeko, sir i jogurt "Light" proizvode jer je u njima dodana velika količina šećera

Budite pametni s unosom šećera u organizam

Jesti zdravu hranu koja je pogodna za dijabetičare ne znači potpuno izbacivanje šećera, no ključ je u umjerenosti.

Najbolje je započeti s malim uskraćivanjima tako da se vaše nepce ima vremena prilagoditi na nove okuse i začas ćete smanjiti želju za slatkim. Štoviše, slatkiši u kojima ste nekad uživali možda će vam se učiniti i preslatkim pa ih nećete imati ni potrebu jesti.

Kako bi lakše prebrodili proces smanjivanja konzumacije šećera za vas imamo nekoliko jednostavnih savjeta.

1) Smanjite unos gaziranih i voćnih sokova

I dnevnom konzumacijom od tri decilitara voćnih ili gaziranih sokova rizik za dijabetes se povećava za oko 15 posto.

Smanjite unos šećera tako da gazirane sokove zamijenite s mineralnom vodom
Zamijenite gazirane sokove s vodom raznih okusa

Gazirane sokove poput Coca-Cole probajte zamijeniti s mineralnim vodama različitih okusa ili u mineralnu vodu dodajte par kapi prirodnog voćnog soka, kao što je sok od limuna. Možete i kod kuće napraviti zdravi frape od raznovrsnog voća koji će zamijeniti kupovni sok.

Isto tako smanjite količinu zaslađivača u čajevima ili kavi.

2) Nemojte mijenjati zasićene masne kiseline sa šećerom

Mnogi čine pogrešku i zamjenjuju zdrave izvore zasićenih masti, poput punomasnih mliječnih proizvoda s "light" proizvodima misleći da je to zdraviji izbor.

No, niska masnoća ne znači nužno da je nešto zdravo, pogotovo ako je ta masnoća zamijenjena šećerom kako se ne bi gubilo na okusu hrane.

3) Sami zasladite namirnice

Kupite jogurt ili zobene pahuljice bez ikakvih dodataka i sami dodajte zaslađivač ili neko slatko voće. Prirodan jogurt s komadićima svježeg voća sigurno ima manje šećera nego kupovni voćni jogurt.

4) Čitajte etikete na proizvodima

Kada kupujete namirnice posebnu pozornost obratite na nutritivne vrijednosti namirnica.

Radije koristite smrznute ili svježe sastojke umjesto konzervirane hrane. Uvijek imajte na umu da su većinom “zdrave” žitarice i slatki napici bogati šećerom

5) Izbjegavajte konzerviranu hranu

Izbjegavajte prerađene ili zapakirane namirnice poput gotovih juha, smrznute večere ili jela s niskim udjelom masti jer se u njima skriva velika količina šećera.

Radije pripremite zdrav obrok kod kuće.

Imajte kontrolu nad unosom tvari u organizam i pripremiti sami obroke
Pripremom obroka kod kuće imat ćete veću kontrolu nad unosom hranjivih tvari u organizam

6) U receptima smanjite količinu šećera

Ako pripremate svoj omiljeni kolač, umjesto pet žlica šećera stavite tri žlice. Umjesto šećera slatkoću možete dobiti pomoću metvice, cimeta, muškatnog oraščića ili ekstrakta vanilije.

7) Pronađite zdrave načine kako zadovoljiti potrebu za slatkim

Umjesto kupovnog sladoleda, izmiksajte smrznute banane s punomasnim jogurtom. Ili uzmite kockicu tamne čokolade umjesto uobičajene mliječne čokolade.

Ako vam se u tanjuru ipak nađe kriška omiljenog kolača, pojedite samo pola, a ostalu polovicu zamijenite s voćem.

Mudro odaberite vrstu masti koje unosite u organizam

Osobe s dijabetesom imaju veći rizik od bolesti srca tako da je izuzetno važno biti pametan u izboru masti jer neke masti su nezdrave, a od drugih imamo ogromne zdravstvene koristi.

Ali sve masti su bogate kalorijama tako da uvijek trebate paziti na njihovu količinu. Pa koje su zdrave i nezdrave masti?

Nezdrave masti

Najštetnije masti su masti bogate trans masnim kiselinama. One nastaju u tehnološkom procesu hidrogenizacije masti i nalaze se u velikoj količini namirnica u obliku hidrogeniziranih biljnih ulja.

Hidrogenizacija je zapravo razvijena kao alternativa zasićenim životinjskim mastima koje se koriste pri prženju i pečenju što bi značilo da bi trebala biti zdraviji odabir u prehrani.

Hrana pržena u dubokom ulju sadrži najopasnije masti
Hrana pržena u dubokom ulju u sebi ima trans masne kiseline koje su loše za zdravlje

Ima ih u industrijskim proizvodima kao što su margarin, keksi, brza hrana, grickalice i kolači. One utječu na visinu lošeg kolesterola što često dovodi i do bolesti srca.

Zdrave masti

Najzdravije masti su one koje dolaze iz biljnih i ribljih izvora kao što su maslinovo ulje, orašasti plodovi i avokado.

Također se usredotočite na omega-3 masne kiseline koje čuvaju pravilan rad srca. Dobri izvori omega 3-masnih kiselina su losos, tuna i laneno ulje.

Masti bogate zasićenim masnim kiselinama

Sve masti bogate zasićenim masnim kiselinama nisu iste.

Masti koje se mogu naći u mliječnim proizvodima, kokosovom ulju i lososu se bitno razlikuju od nezdravih zasićenih masti pronađenih u pizzama, pomfritu i mesnim prerađevinama koje su povezane sa srčanim bolestima i rakom.

Pa kako smanjiti unos masti u organizam?

Jedite više Jedite manje
Orašaste plodove i sjemenke Grickalica i prženih i soljenih orašastih plodova
Kuhanu hranu ili hranu ispečenu s malo ulja Hranu prženu u dubokom ulju
Maslinovog ulja Margarina i kupovnih preljeva za salatu

Kako izmjeriti razinu šećera u krvi?

Ako patite od dijabetesa važno je svakodnevno voditi brigu o razini glukoze (šećera) u krvi kako bi razina šećera u krvi bila što uravnoteženija.

Razinu šećera u krvi najpreciznije ćete izmjeriti aparatom zvanim glukometar ili uz pomoć trakica koje mijenjaju boju prema razini šećera u krvi.

Glukoza se može izmjeriti i putem urina, ali tako ćete samo saznati je li razina šećera viša od 10 mmol/l, dok je idealna razina šećera između 3.8 do 6.9 mmol/l.

Koju god metodu praćenja razine šećera koristite važno je da je ispravno provodite.

Oboljeli od dijabetesa bi trebali uvijek imati kontrolu nad razinom šećera u krvi
Oboljeli od dijabetesa trebali bi uvijek imati pod kontrolom razinu šećera u krvi

Najjače oružje u bitci protiv dijabetesa je oružati se znanjem. Ovaj plan prehrane je samo mali dio kojeg bi trebali znati i primjenjivati u svakodnevnom načinu životu.

Od liječnika saznajte čim više o toj bolesti i na koje je još načine možete spriječiti ili ublažiti.

POSTAVITE NAM PITANJE

SOLGAR DIJABETES FORMULA

Sinergistička formula alfa lipoične kiseline i ekstrakta kore cimeta koji pridonosi održavanju normalne razine glukoze u krvi.

SOLGAR GLUKOZA FAKTOR

Sadrži magnezij i vitamine B3 i B6 koji pridonose normalnom metabolizmu stvaranja energije i održavaju normalnu razinu glukoze u krvi.